Suure osa oma ideedest olen ammutanud just reisides ja eri kultuure kogedes. Kahtlemata kõige meeldejäävam maitseelamuste- ja inspiratsioonireis viis mind Bangkokki ja ühele armsale Tai saarele nimega Koh Chang (eesti keeles Elevandisaar). Taimaal kogetud toidukultuur avas mulle tee aasia toitude maailma, kus avastasin enda jaoks Tai kokkade erilise kokkamistehnika ja kvaliteetse tooraine võlu gurmeedes.
Maitseelamuste jaht Bangkokis ja Koh Chang’i saarel
Külaskäik Bangkokki viis mind turistide seas populaarsele raudteeturule, kus rong sõidab läbi turu. Kogu vaatepilt mõjus mulle kui eesti toidu ja kommetega harjunud inimesele uskumatuna, kuid kohalike jaoks on see argipäev. Rong sõidab aeglaselt läbi üle saja aasta vanuse turu, kus kohalikud müüvad hooajalisi kaupu alustades riideesemetest ja lõpetades kodumaisete toiduainetega. Raudteeturult võib leida näiteks traditsioonilisi maiustusi, liha ja puuvilju. Samuti müüakse seal värskeid köögivilju ning mereande, millest on võimalik käepäraste vahenditega lihtne ja tervislik õhtusöök valmistada. Raudteeturust saab hea ettekujutuse sellest videost.
Aasia toidule iseloomulikud maitsekooslused
Sealsed kokad oskavad kombineerida magusaid, soolaseid, vürtsikaid ja hapusid maitseid, mille tulemusena sünnivad ülihõrgud maitsekooslused, mistõttu julgen ka öelda, et Tai köök on iga gurmaani unistus. Tai gastronoomias kasutatakse toitudes palju kalakastet, palmisuhkrut, laimi, sidrunheina, küüslauku, kookospiima, pesasibulat ehk šalotti, tšillipipart, tomatit, kuivatatud krevette, ingverit meenutavat galagani juurt, kahvrilaimi lehti ja koriandrit.
Tailased armastavad eksootilisi hõrgutisi nagu grillitud konnad, erinevad putukad ja krokodilliliha, aga nad söövad samuti palju linnuliha, riisi ja nuudleid. Ka värskete puuviljade valik on Taimaal äärmiselt kirev ja lai. Põnevamad kohalikud puuviljad on näiteks draakonivili, passion ehk granadill, litši, mango, papaia ja durian, mis maitseb küll hästi, ent mida ei lubata tema ebameeldiva lõhna tõttu lennukisse ega hotelli kaasa võtta. Tailased serveerivad puuvilju enamasti puhastatult ja tükeldatult, et oleks mugav viljaamps kohe põske pista.
Traditsioonilised Tai toidud on arvukad karriga maitsestatud road, supid Tom Kha ja Tom Yam, grillitud kanavardad satay-kastmes, papaiasalat, pomelo-kreveti salat, aurutatud kala laimikastmes ning erinevad kiirpraetud toidud. Magustoitudest on üks populaarseim kleepuv riis mangoga.
Rahvusvaheliselt hinnatud Tai köök
Bangkokis leidub hulgaliselt tipptasemel Michelini tärniga pärjatud restorane. Soovitan soojalt Bangkokki minnes väisata restorane Gaggan Anand ja Nahm. Peale selle soovitan külastada restorani Zuma, kus pakutakse jaapani toitu ning kaasaegset restorani Gaa, kus on esiplaanil india toit. Nendesse restoranidesse söömaminekuks tuleb kohad reserveerida vähemalt nädalapäevad ette, sest nõudlus on huvitavate roogade ja professionaalsuse tõttu tõesti suur.
Selleks, et Bangkoki toidukultuuri, kohalikke tooraineid ja kokkamistehnikaid paremini mõista, osalesin Aasias reisil olles kokanduskursustel. Valmistasime õpetajate juhendamisel kana rohelise karriga, kiirpraetud kana india pähklitega ja taipärast grillitud vürtsikat veiselihasalatit šalott-sibula, selleri ja tomatiga. Kokanduskursuste kohta leiab infot siit.
Tai köögist inspireeritud õhtusöök Peetri talus
Nii nagu lähtuvad Tai kokad gurmeede valmistamisel hooajalistest saadustest, ajendume meiegi Peetri talus oma õhtusöökide valmistamisel sellest, mida loodus meile parasjagu kõige heldemalt pakub. Kui soovid talvises Eestis oma pidulauale midagi harjumuspärasemast eksootilisemat, siis küsi pakkumist! Meie koduresto kohta leiad infot siit.